Die Van Houwelingen, die hadden we misschien beter kunnen laten uitpraten. Nu moeten we gissen naar wat hij eigenlijk bedoelde. Gelukkig hebben jullie mij, om even een kleine terugblik op de recente en iets minder recente geschiedenis te werpen.
Er zijn trouwens al enkele figuren geweest die Van Houwelingens opmerking: ‘er komen tribunalen!’ uitlegden als: tribunal is het Franse woord voor rechtbank, die bestaan zelfs al en gelukkig maar want wij zijn een rechtsstaat. Tribunal is een café in Maastricht, dat recht tegenover het voormalige gebouw van de arrondissementsrechtbank ligt.
Maar wie maar een paar centimeter verder kijkt dan zijn neus lang is, die ziet wat Van Houwelingen echt bedoelde: de Inquisitie, dat was pas een tribunaal, de heksentribunalen die ons vers in ons geheugen, tijdens de Franse revolutie brachten volkstribunalen duizenden koppen aan het rollen, de naam Roland Freisler duikt ook op, rechter bij een volkstribunaal in nazi Duitsland. Hier een voorbeeldje van wat Van Houwelingen zich vermoedelijk voorstelt: https://www.youtube.com/watch?v=aNi5256dhvM Moet daar nog meer aan worden toegevoegd? De rechtbanken van Stalin (als die al de moeite van berechting van zijn vermoede vijanden nam) de tribunalen in de voormalige Oostbloklanden, zoals het proces tegen kardinaal Mindszenty in Hongarije, de film l’Aveu van Costa Gravas, dát zweeft Van Houwelingen en zijn kompanen voor ogen.
En het is voor de Kamerleden die dit soort gruwelijk lot in het vooruitzicht wordt gesteld door een snotneus van een fascist heel confronterend, maar het domste is het, met een beroep op de fatsoensregels van het parlement, die domkop te proberen de mond te snoeren.
Zelfs als je dat zou lukken, blijven voor het parlement ook zonder die scheldpartijen, alle mogelijkheden open om te komen tot besluiten die de zwaksten in de samenleving midden tussen de ogen treffen – moet ik nu de toeslagenaffaire alweer noemen?
Dus laat Van Houwelingen, laat Wilders, laat Baudet, laat Van Haga, laat Kerrelijn hun onzin breeduit uitkramen, geef ze uiteraard wel lik op stuk; monddood laten ze zich niet maken. Ingrijpoen kan nog altijd als ze de normale gang van zaken verstoren door luidkeelse spreekkoren. Vertrouw op het gezonde verstand van de meeste kiezers in Nederland, die snel genoeg krijgen van het op niets dan rampspoed uitdraaiende gebazel – vroeg of laat verslikken ze zich in de eigen misdadigheid.
En dan hebben we gewoon ons Wetboek van Strafrecht dat erin voorziet dat recht wordt gedaan.
Speciale tribunalen worden alleen maar opgericht in landen waar het recht in alle opzichten met voeten wordt getreden.
Van Houwelingen bedoelde: als wij eenmaal aan de macht zijn richten wij tribunalen op die korte metten zullen maken met onze politieke tegenstanders.
Maar ik geloof nog altijd rotsvast dat degenen die zich door deze rattenvangers laten verleiden een hele kleine minderheid zijn en blijven, ook nog verdeeld over diverse splinters.
Al zou ik de boeren momenteel wel een beetje in de gaten houden.
_______