Goed, mijn vorige voorspelling, namelijk dat het kabinet ook dit wel zou overleven, is niet uitgekomen, dank daarvoor. Wouter Bos liet zich vanmorgen om vijf uur ontvallen dat ze hard hadden gevochten om er uit te komen, ‘bijna letterlijk soms‘. Hetgeen Hagenees is om te vertellen dat het uitgedraaid is op schreeuwsessies, waarin met name de twee CDA-ratten Maxime Verhagen en Jack SF de Vries wel het voortouw zullen hebben genomen, nauwelijks aan de riem gehouden door JP, die zwijgend met zijn lippen stond te knijpen. Arme Wouter.
JP, Jack en Maxime verbóden Bos te praten over het feit dat de Tweede Kamer het ermee eens was dat de Nederlandse troepen definitief uit Afghanistan worden teruggetrokken , al sinds 2007 toen de PvdA schoorvoetend akkoord was gegaan met een verlenging van twee jaar van de ‘missie‘. Die verlenging, het is misschien nuttig dat ook nog even te vermelden, was nodig omdat geen enkel ander NAVO-land zin had om het werk van ‘onze jongens‘ over te nemen. Het enige dat de PvdA nu wilde, was zich houden aan die afspraak met het parlement om er na die verlenging echt mee op te houden.
De fout die de PvdA heeft gemaakt: niet te zorgen dat de schuld voor het debacle duidelijk ligt bij het CDA, dat zich in een paar dagen tijd van een gezapige middenpartij geheel op rechts heeft teruggetrokken en nu zelfs antidemocratisch en antiparlementair mag heten. Sinds vanmorgen acht ik Jack de Vries en Maxime Verhagen gevaarlijker voor ‘s lands stabiliteit en democratisch gehalte dan Weert Gilders ─ die nu echt ineens een raar kereltje lijkt met zijn eeuwige mantra‘s. Die moet zich nog maar eens goed bedenken of hij zich echt bij de straatvechters van het CDA wil aansluiten bij de formatie van een volgende regering.
Wie de laatste dagen opvallend grote bekken opzetten zijn hedendaagse en gewezen generaals en de militaire vakbonden, haastig nagepraat door Mark Rutte ─ dat hier politiek wordt bedreven over de ruggen van onze jongens die de Afghanen, de NAVO, de wereld en, sterker nog: zelfs Nederland verdedigen (waartegen wordt in het midden gelaten) en dat die mensen daar zijn gesneuveld voor niks. Kunnen die houwdegens even een twittertje krijgen in de trant van: militairen moeten bevelen opvolgen en verder hun bek houden'? De Nederlandse militairen zijn in het gunstigste geval in Afghanistan in afwachting van aflossing door anderen. Ik noem Grieken en Turken, die zitten lekker dichtbij.
En verder had Nederland natuurlijk van het begin af aan niks te zoeken in Afghanistan. Nu wordt geschermd met het feit dat de situatie veranderd is: 'Obama wil het‘. Yeah, right. Die gaat ook twee kerncentrales bouwen. Daar hoor ik niemand over.
Hoe dan ook, het doel is bereikt: eind van het jaar zijn er geen Nederlandse soldaten meer in Afghanistan. Het heeft wat gekost, maar dan heb je ook wat.
________